fbpx
İyi Bir Lider
Image Credit: Freepik

İyi Bir Lider Olmanın 7 Yolu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Liderlik doğuştan mı, yoksa sonradan kazanılan bir yetenek mi? Hiç kimsenin cevabı bilmediği sorular üzerinde düşünmek ve mesai harcamak yerine, iyi bir liderin sahip olması gereken özelliklere odaklanmak daha faydalı. Böylece, liderlikle ilgili yeteneklerin hangilerine sahip olup olmadığımızı anlayabilir, eksik kalan yönlerimizi tedavi eder, iyi yönlerimizi de geliştirebiliriz.

Bir de şunu ifade edelim: Liderlikle ilgili yanlış bir algı var. Lider olunması için en az üç kişiden oluşan bir gruba sahip olunmasına gerek yok. Öncelikle kendi hayatınızı bir lider gibi yönetme becerisine sahip olmanız gerekir. Bu başarıldığı zaman liderliğini yapacağınız gruplar, departmanlar ve hatta şirketler ayağınıza kadar gelir.

İyi Bir Liderlerin Öne Çıkan Özellikleri

Lider

1. Olaya Kenetlen ve Odaklan.

Buradaki olaydan kastedilen hususu açalım: Sadece bir işle ilgili eylemlere değil, insana, doğaya, etrafa ve kendinizle ilgili her şeye odaklanmak. Bir lider için önemli önemsiz detaylar söz konusu değildir. Önemsiz görülen bir şeyin büyük değişimlere gebe olabileceğini tüm tecrübeli liderler, hayatları boyunca test etmiştir.

2. Kendine Güven.

“Kendine güven” pek çok kişinin bildiği ama içeriği konusunda emin olamadığı derin bir özellik. Kendine güvenmenin nasıl bir şey olduğunu şu şekilde ifade edelim: Sınavda, sınıfın en çalışkan öğrencisinin yanına oturmak için çaba ve pazarlıklar sarf edilir. Çalışkan öğrenciye başkalarının beslediği güveni kişinin kendisine duyması özgüvendir. Yani kendine güvenmektir…

3. Yeni Fikirleri Duymayı Sev.

Pek çok insan konuşmayı sever. Ancak dinleme konusunda iyi bir beceriye sahip değildir. Sürekli ben merkezli bir yaşama sahip biri ise, lider olamaz. Etrafındakilere değer veren, onları dinleyen, fikirlerini alan ve değerlendiren kişiler liderliğe daha yatkındır.

4. İyi Bir İletişim Yeteneğine Sahip Ol.

İnsanları yönlendirebilmek için anlaşılmak lazım. Anlaşılmak için ise, anlamak gerekir. Herhangi bir olayı, söylemi ve davranışı değerlendirme konusunda agresif davranan veya tam tersi hareket eden kişiler tutarlı karaktere sahip olmaz. Bu nedenle, liderlikleri de zayıf olur. En gergin ortamı bile sükunetle idare etmeyi başarabilen kişinin iletişim yönü kuvvetlidir denilebilir.

5. İstekli ve Tutkulu Görünme, Ol.

Bugün insanların en büyük sorunu mutlu gibi görünmek. Özellikle sosyal medya kanallarının çıkmasıyla beraber asıl duyguların yansıtılmasından çok, iyi duygular içerisinde yaşadıklarını gösteren paylaşımlar yapılır. Bu özsaygı ve sevgiye suikasttır. Lider, samimi bir kişiliğe sahiptir. Tutkusu, yapay değil yapıcıdır. Etrafı harekete geçirici, heyecan yaratıcı ve inşa edicidir.

6. Tahammül Mülkünün Kıymetini Bil.

Modern hayat, hız ve haz üzerine kuruludur. Bu nedenle insanların çoğu ne mutluluğu ne de üzüntüyü tam olarak yaşar. İnsanı olan özelliklerin sisteme ve maddeye feda edilmesi sonucu sabır ve tahammül de ortadan kalkar. Halbuki lider, en kritik veya olumsuz durumların gerçekleşmeye başladığı bir anda tahammül gösterir ve çıkış reçeteleri üzerine çalışır. Korkup, pes edip, kaçma eğilimi içerisinde olmaz.

7. Plan Yap, Ama Plancı Olma.

En iyi liderlerin hepsi bir plan üzerinden hareket eder. Ancak bu tip liderlerin planlara çok bağlı olmadıkları da bir gerçektir. Çünkü her şeyin plan üzerinde mükemmele eriştirilmesi diye bir şey asla yoktur ve olmayacaktır. İnsanların çoğu ise, kağıt üzerinde mükemmele ulaşmaya çalışır ve bu gerçekleşmez. Lider ise, plan yapar, bunu uygular ve eksikleri yolda tamamlar. Eskilerin değimiyle, “kervan yolda düzülür” liderin öne çıkan önemli özellikleri arasında bulunur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İyi Bir Lider Olmanın 7 Yolu

Giriş Yap

Beyaz Yakarış ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!