fbpx
featured

İzmir’in tanınmış sanayicisi Cemal Tercan’ın ‘Demirci Cemal’ kitabı raflarda 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terbay Makine’yı 1954 yılında arkadaşı Kemal Baysak’la birlikte kuran ve bugünlere getiren 91 yaşındaki iş insanı Cemal Tercan’ın hayatı kitap oldu. ‘Demirci Cemal’ ismini taşıyan kitapta Tercan, hem iş hayatını hem politika hayatını anlattı hem de gençlere öğütler verdi.

ESNAFIN İÇİNDE 61 YIL

İzmir’de 1954 yılında ilkokuldan beri arkadaşı olan Mithatpaşa Sanat okulunu beraber bitirdiği Kemal Baysak’la 12 m² lik bir dükkânda TERBAY’ı kurarak soğuk demircilik mesleği ile iş hayatına başlayan Tercan, 1957’de İzmir Demirciler Derneği Başkanlığı’na seçildi. O dönemden sonra hem kendi ticaret hayatında hem de esnaf ve sanatkarların haklarını korumak için mücadelesini sürdüren Tercan, bir çok meslek odasında başkanlık görevlerinde bulundu.

MECLİSTE DE ESNAFIN HAKKINI SAVUNDU

1973 yılında ise ilk defa milletvekili seçilerek Adalet Partisi’nden TBMM’ye girdi.

14. ve 15. Dönem İzmir milletvekili olan Tercan, ihtilalin ardından 10 yıl ceza alanlar arasındaydı. Siyasi yasakların kalkmasının ardından ise Anavatan Partisi’nden yeniden aday olan Tercan, 1991 yılında yeniden milletvekili seçildi. Meclis’te esnaf ve sanaatkarın sorunlarını çözmek için kurulan komisyonda başkanlık yapan Tercan, 3308 sayılı Ustalık-Kalfalık-Çıraklık kanunu çıkartan isimler arasında. Tercan, esnafın kooperatifleşmesi ve birlikte hareket etmesi için de yaptığı çalışmalarda başarılı oldu.

GENÇLERE SESLENDİ ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN DEDİ

Tercan kitabının tanıtımında ise söylediği sözler öğüt niteliğinde, “Bu kitabı yazarken gençlere ilham vermek istedim. Hayatta ne kadar zorluklarla ve imkansızlıklarla karşılaşırsanız karşılaşın, vazgeçmeyin, çalışın, üretin. Allah çalışanlarla, sabredenlerle, doğrularla birliktedir. Gün gelir çektiğiniz sıkıntıların karşılığını mutlaka görürsünüz’ dedi.

Gençlere ümitsizliklere kapılmadan kendi hayatlarını şekillendirmeleri için bir rehber sunduğunu belirten Tercan şunları söyledi;

“Bu kitabın sayfalarında, Bayburt’tan göç eden ve çok zor şartlara rağmen çalışarak okuyan, cemiyet yaşamına atılarak insanlara yardım etmeyi görev edinen Cemal Tercan’ın hayatını bulacaksınız. Yılmadan çalışarak sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’de esnaf sanatkarları örgütlendiren, camiaya kimlik kazandıran bir esnaf önderinin çalışmalarını okuyacaksınız.


Ömrünü esnaf sanatkar davasına adamış bir adamın hikayesi isterim ki yeni ve zor bir hayata başlayacak olacak gençlere ilham olur. Ayrıca 40 yılı aşkın süredir üstlendiğim esnaf idareciliği görevlerinde edindiğim tecrübeleri de, bugünkü esnaf sanatkar yöneticileri ile paylaşmak istedim. Esnafa hizmet kutsal bir görevdir. Fedakarlık ister. Ailelerinden, özel hayatlarından, işlerinden fedakarlık yaparak esnaf sanatkara hizmet için çalışan oda başkan ve yöneticilerine bir nebze olsun ışık tutabilirsem, ne mutlu bana.”

Cemal Tercan’ın, iş hayatında ve politika dünyasındaki mücadelelerinin, esnaf lideri olarak gerçekleştirdiği çalışmaların derlendiği kitabın geliri de İESOB Eğitim Fonu’na bağışlanacak.

patronlardunyasi.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir’in tanınmış sanayicisi Cemal Tercan’ın ‘Demirci Cemal’ kitabı raflarda 
Giriş Yap

Beyaz Yakarış ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!