Ana sayfa » Kültür & Sanat » NASA’dan Kapalı Alanlardaki Hava Kalitesini Artıran Bitki Tavsiyeleri
Kültür & Sanat

NASA’dan Kapalı Alanlardaki Hava Kalitesini Artıran Bitki Tavsiyeleri

Nasa Bitki Önerisi

İnsanoğlu yaşamını kapalı ortamlara taşıyacaksa doğanın yaşam destek ünitesini de yanında taşımalıdır”

İç Mekân Hava Kirliliğinin Azaltılması için Bitkilerin Kullanılmasına İlişkin NASA Çalışması

1973’teki Skylab III görevi sırasında NASA, görev sırasında uzay aracının içindeki malzemelerden yayılan yüzden fazla uçucu organik bileşiği (VOC) tespit etti. VOC’ler, oda sıcaklığında malzemelerden buharlaşan ve çevredeki havaya yayılan kimyasallardır. NASA, VOC’lerin neden olduğu iç mekân hava kirliliğinin kapalı ortamlarda yaşayan ve çalışan insanlar için ciddi bir sorun olduğunu ve ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceğini belirtti.

Uzay istasyonları gibi birçok ofis binası, devridaim havası, sentetik yapı malzemeleri ve yüksek teknolojili ekipmanların bulunduğu kapalı ortamlardır. Kapalı ortamlardaki malzemeler ve ekipmanlar, insanların soluduğu uçucu kimyasallar ve zararlı gazlar yayar. Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı, 1989’da kamu binalarının içindeki havada 900’den fazla VOC tespit ettiklerini Kongre’ye bildirdi.

İç mekân hava kirliliği seviyeleri, dışarıdakilerden beş kat, bazen 100 kat daha yüksek olabiliyor. Yeni binalardaki ofislerin, ofislerdeki yeni malzemeler yüksek seviyelerde VOC parçacıkları ürettiği için, en yüksek VOC gaz çıkışına sahip olduğu görülmüş. Buna ek olarak ofislerdeki VOC konsantrasyonunun kışın yaz aylarına göre üç ila dört kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

NASA, kapalı ortamlarda toksinleri filtrelemenin ve havayı temizlemenin yolları hakkında kapsamlı araştırmalar yaptı. NASA’nın çalışmaları, bazı iç mekân bitkilerinin doğal olarak havadan toksinleri uzaklaştırdığını ortaya çıkardı. NASA Temiz Hava Çalışması, bazı bitkilerin havadan benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi zararlı kimyasalları çıkardığını buldu.

NASA araştırmacıları, çalışma ortamlarındaki kirliliği azaltmak için her 100 metrekare alan için en az bir bitki kullanmanın gerektiğini belirtti. Çalışmalarda VOC gazlarını temizlediği ortaya çıkan bitkilerin çoğu tropikal iklimlerden ve Afrika’dan gelmektedir..

Hava Temizleyen Bitkiler

1.Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Afrika’ya özgü bir bitki olan Paşa kılıçları düşük ışığa ve düzensiz sulamaya toleransı yüksek bir bitkidir. Sansevieria golden hahnii, Sansevieria cylindrica (Örgülü paşa kılıcı) (paşa Kamçısı), Sansevieria trifasciata hahnii(Peygamber kılıcı), Sansevieria trifasciata laurentii havadan formaldehit, ksilen, trikloretilen, benzen ve toluenin çıkarılmasına yardımcı olur. Sansevieria, aynı zamanda karbondioksiti gideren ve gece oksijen üreten birkaç bitkiden biridir. Paşa Kılıcı’nın pek çok türü NASA tarafından önerilmektedir.

2. Ficus elastica

Ficus elastica docheri, büyük parlak alacalı pembe ve yeşil yapraklara sahiptir. Ficus, parlak ama dolaylı ışık gerektirir. Ficus,. Bu isim altında Ficus elastica doescheri, Ficus elastica burgundy ve Ficus elastica black prince türleri incelenmiş ve formaldehitin havadan uzaklaştırılmasına yardımcı olduğu saptanmıştır

3 Dracaena 

Dracaena compacta Afrika’ya özgü bir bitki türüdür. Dracaena hem tam güneşe hem de düşük ışık koşullarına tolerans gösterebilir. Dracaena compacta, Dracaena marginata, Dracaena fragrans Victoria ve Dracaena fragrans massangeana adlı türleri havadan formaldehit, ksilen ve toluenin çıkarılmasına yardımcı olur.

Epipremnum aureum (Pothos) (Salon Sarmaşığı)

Epipremnum aureum (Pothos), Fransız Polinezyası’na özgüdür. Pothos, orta ila parlak dolaylı ışık gerektirir. Pothos, havadan formaldehit, ksilen ve benzenin çıkarılmasına yardımcı olur.

Uçucu Organik bileşikler

1. Formaldehit

Formaldehit köpük izolasyonunda, sunta, preslenmiş ahşap, kâğıt ürünlerinde, market poşetlerinde, mumlu kağıtlarda, yüz mendillerinde, kâğıt havlularda, su iticilerde, yangın geciktiricilerde, zemin kaplamasında, halı altlıklarında, sigara dumanında, doğal gazda ve gazyağında bulunur. Formaldehit, gözlerin, burnun ve boğazın mukoza zarlarını tahriş ederek üst solunum yolu rahatsızlıklarına, baş ağrısına ve astıma sebep olduğu bilinen bir VOC’tur.

2. Benzen

Benzen çözücü olarak kullanılır ve benzin, mürekkepler, yağlar, boya plastikleri ve kauçukta bulunur. Deterjan, patlayıcı, ilaç ve boya üretiminde kullanılır. Benzen cildi ve gözleri tahriş ettiği bilinmektedir.

3. Trikloretilen

Trikloretilen, metal yağ giderici, kuru temizleme, baskı mürekkepleri, boyalar, cilalar, vernikler ve yapıştırıcılarda kullanılır. Maruz kalma baş ağrısı, baş dönmesi ve kafa karışıklığına neden olabilir. Trikloroetilen bir karaciğer ve böbrek kanserojendir.

4. Ksilen

Ksilen, baskı, kauçuk, deri, mürekkep, yapıştırıcılar, boya incelticiler, vernikler ve çelik, silikon gofretler ve entegre devreler için temizlik maddesi olarak kullanılır. Düşük seviyelerde ksilene uzun süre maruz kalmak, dengede bir azalmaya, koordinasyonda azalmaya, reaksiyon sürelerinde azalmaya, baş ağrılarına, sinirlilik, depresyon, uykusuzluk, ajitasyon, aşırı yorgunluk, titreme, bozulmuş konsantrasyon ve kısa süreli hafızaya neden olabilir.

5. Toluen

Toluen, boya, tiner, silikon dolgu macunları, kauçuk, baskı mürekkebi, yapıştırıcılar, yapıştırıcılar, cilalar, deri tabaklayıcılar ve dezenfektanlar ile kullanılan yaygın bir çözücüdür. Düşük seviyelerde Toluene maruz kalmak yorgunluk, kafa karışıklığı, halsizlik, hafıza kaybı, mide bulantısı, iştahsızlık, işitme kaybı ve renk görme kaybına neden olabilir.

“Yapılan araştırmada düşük ışık gerektiren ev bitkilerinin, aktif karbon bitki filtreleriyle birlikte, enerji verimli binalarda havadan eser organik kirleticileri ortadan kaldırarak iç mekân hava kalitesini iyileştirmede oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bu bitki sistemi, Hastta Bina Sendromu olarak bilinen rahatsızlıklara karşı tedbir almak için en umut verici yöntem. Özellikle bitki kök-toprak bölgesi, uçucu organik kimyasalların uzaklaştırılmasında en etkili alan gibi görünüyor.”

 

NASA’nın İç Mekân Hava Kirliliğinin Azaltılması için Bitkileri Kullanma Çalışması

NASA Temiz Hava Çalışmasıyla ilgili tam rapor, NASA web sitesinde bulunmaktadır. Bazı iç mekân bitkileri insanlarda alerjiye neden olurken, bazı bitkiler evcil hayvanlar için zehirlidir.(https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930073077.pdf)

Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın