fbpx
salgın sonrası çalışma şekli

Salgın Sonrasında İş Dünyasında Neler Değişecek?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyanın mücadele ettiği salgın iş dünyasının dinamikleri bir anda değiştirdi. Bu değişimlerden bir kısmı geçici olmakla beraber bir kısmı da salgın sonrasında iş dünyasını kalıcı olarak değiştirecek. Hadi gelin iş dünyasında nelerin değişeceğine/değişebileceğine birlikte bakalım.

1. Geçici ve Yarı Zamanlı Çalışan Sayısında Artış Olacak.

Bu kriz döneminde gelirleri kesintiye uğrayan firmalar, bazı alanlarda çalışan sayısında azalmaya gitti. İşten çıkarmaların firmalar tarafında tazminat ödemeleri ve deneyimli çalışan kaybı gibi önemli zararları oldu. Bundan ağzı yanan firmalar geçici, yarı zamanlı ve freelance çalışanlara yönelmeye başlayacak.

2. Dijital Dönüşüm Dalgası İş Dünyasının Her Yanını Saracak.

Firmaların dijital dönüşümü yeni bir kavram değil hatta eskidi bile. Ancak pek çok firma bu geçişi tam manasıyla yapamamıştı. Bu kriz ile beraber firmalar önlerindeki bahaneleri bir kenara itip hızlıca dijitalleşmeye başladılar. Online işlerin daha da hızlı büyüyeceği yakın gelecekte dijital alandaki yetenekler daha da fazla önem kazanacak.

3. Yöneticiler Danışmanlara Dönüşecek, Empati Ön Plana Çıkacak.

Özellikle uzaktan çalışmanın iş hayatındaki payının artacağını düşünürsek yöneticilerin de üzerine düşen rolün farklılaşacağını söyleyebiliriz. Artık sadece görev dağıtan ve denetleyen yöneticiler yerlerini çalışanlarını anlayan, onları motive eden, problemlerini çözen ve en önemlisi daha iyi empati kurabilen yöneticiler alacak.

4. Süreç Değil, Sonuç Odaklı Çalışma Düzenine Geçilecek.

Evden çalışmanın önündeki en büyük engel cümle üretkenliğin ve motivasyonun sağlanamamasıydı. Karantina döneminde tüm dünya olarak gördük ki pek çoğumuz evden de işlerimizi yapabiliyoruz. Yani, işi saatlerce yol tepip ofiste yapmam ile aynı işi aynı verimlilikte evde yapmam arasında bir fark yok.

5. Evden Çalışma Sistemi Kademeli Olarak Hayatımıza Girecek.

Önceki maddelerde de bahsedildiği gibi karantina döneminin en önemli çıktısı evden de çalışmanın pek çok alanda mümkün olduğuydu. Bu uzun sürede edinilen evde çalışma deneyimi ilerleyen dönemlerde kademeli olarak hayatımıza girmeye başlayacak ve belki de daha uzun solukta pek çok alanda ofissiz şirketler yaygınlaşacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Salgın Sonrasında İş Dünyasında Neler Değişecek?

Giriş Yap

Beyaz Yakarış ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!