Ana sayfa » Kişisel Gelişim » Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmanın Yolları
İş Dünyası Kişisel Gelişim

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Her beyaz yakalının yoğun stres ve iş yükü altında saatlerce ve duraksamadan çalışmak zorunda olduğu zamanlar olmuştur. Hatta bazılarımız çalışma hayatının çoğunu bu şekilde geçirmeye devam etmekte. Ancak her insanın nihayetinde bir sınırı var ve beynimizin bir sınırı geçtikten sonra “küstüm oynamıyorum” demesine tükenmişlik sendromu diyoruz.

Tükenmişlik sendromu nedir?

Dünya sağlık örgütünün yayınladığı uluslararası hastalık sınıflandırması kitabının 11. Yayınında “bornout” adıyla  (ICD-11) kendine yer bulan rahatsızlık genellikle yoğun stres altında ve çok fazla iş yükü altında çalışan insanlarda görülmektedir. Geçmişte işçi hastalığı olarak bilinen hastalık günümüzde beyaz yakalıları da tesiri altına almıştır.  Yorgun hissetme, işle olan bağını yitirme ve işe gelmeme isteği ile kendini belli eden bu rahatsızlık, Herbert Freudenberger adlı psikoloğun orjinal adıyla  “Burnout: The High Cost of High Achievement.” adlı kitabında tükenmişlik sendromundan “Motivasyon veya özverinin özellikle kişinin bir nedene veya ilişkiye bağlılığının istenen sonuçları vermediği durumlarda ortadan kalkması.” olarak tanımlanmaktadır. 

Tükenmişlik sendromunun belirtileri nelerdir?

1. İşten uzaklaşma

 Tükenmişlik sendromu yaşayan bireyler işlerini giderek daha stresli, zor ve sinir bozucu olarak görürler. Çalışma koşulları ve birlikte çalıştıkları insanlar hakkında alaycı davranışlar sergileyerek bunu ortaya koyabilirler. Ayrıca duygusal olarak uzaklaşabilir ve işleriyle ilgili soğuk hissetmeye başlayabilirler. 

2. Fiziksel olarak semptomlar

Kronik baş ve mide ağrısı veya bağırsak sorunları gibi fiziksel semptomlara yol açabilir. Bu tarz semptomlar depresyon ya da başka rahatsızlıkların da belirtisi olabileceği için bu konuda bir uzamn yardımı almakta fayda vardır.

3. Duygusal olarak tükenmiş hissetme

Tükenmişlik sendromu, insanların ruhsal olarak bitkin hissetmelerine, günlük işleriyle baş edememelerine  ve yorgun hissetmelerine neden olur. Genellikle işlerini yapmak için gereken enerjiden yoksun hissederler.

4. Düşük performans

Tükenmiş kişilerde gözle görülür bir performans ve motivasyon kaybı gözlemlenmektedir. Sadece iş yerinde değil ev ve aile içerisinde de günlük işlerini tamamlamakta zorlanırlar. Aile fertlerine karşı sorumlu oldukları işlerde bile ciddi bir performans düşüşü gözlemlenir. Günlük işler onlar için tamamen işkenceye dönüşür. Tükenmiş kişilerin yaratıcılıkları ve odaklanmak kabiliyetleri de bu durumdan kötü şekilde etkilenir. İşe gelmeme, işten bir an önce ayrılmak isteme gibi durumlara yol açar. 

Tükenmişlik sendromundan korunmanın yolları nedir?

1. Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak hem fiziksel hemde zihinsel olarak size pek çok fayda sağlar. Yoğun stresli yaşamın üzerinizde bıraktığı negatif enerjiyi spor yaparak üzerinizden atabilirsiniz.

2. Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Siz yediklerinizin toplamısınızdır! Yediklerinizle gerekli vitamin ve besinleri almak vücut direncinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak artıracaktır. Beslenme şekliniz bağırsak floranızı dolayısıyla da hormonal dengenizi doğrudan etkiler. 

3. Düzenli ve Yeterli uyuyun.

Vücudumuzun ve zihnimizin gerçekten dinlendiği zaman uyuduğumuz zamandır. Güne yenilenmiş ve dinlenmiş başlamak için güzel bir uyku çekmiş olmak zaruri bir ihtiyaçtır. Uyku düzeniniz ve saatleriniz düzgün değilse tükenme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

4. Sosyalleşin

Tükenmişlik sendromuna yakınsanız kendiniz yalnız ve herkesten uzaklaşmış hissetmeniz olasıdır. Yeni insanlar tanımak ya da var olan arkadaşlarınızla daha çok zaman geçirmek size yardımcı olacaktır.

Tükenmişlik Sendromu Belirtisi Gösteren Yakınlarımıza Nasıl Yardım Ederiz?

Yakınlarımızın enerjisini  ve motivasyonunu kaybedip zamanla tüm hayatının mahvolmasına sebep olabilecek ciddi bir sorundur tükenmişlik sendromu. İntihara kadar sürükleyen bu sorunu asla küçümsememeli veya karşımızdakini tembellikle suçlamamalıyız. Onların üzerindeki stresi azaltmalarında yardımcı olmalı ve duygusal olarak onları desteklediğimizi hissettirmeliyiz

1. Onları Dinleyin

İnsanlar sorunlarını anlattığında çoğu zaman onu çözmenizi istemezler. Tükenmişlik sendromunda da sorunların çözümüne odaklanmadan önce onları dinlediğinizi ve onun stresini anladığınızı belli edin, onlara dinlendiklerini hissettirin. Bazı durumlarda sorunlara sadece şahitlik edilmesi dahi stresin atılmasında yardımcı olabilir.

2. Sorunlarını Küçümsemeyin

Tükenmişlik Sendromu ile başa çıkmaya çalışan bir bireye yapabileceğiniz en büyük kötülük sorunlarını küçümsemektir. Önemli olan sizin ne düşündüğünüz ya da sorunun ne olduğu değil sorun hakkında karşınızdakinin hissettikleridir. Onun sorunlarını onaylayıp onu anladığınızı ifade etmek karşıdaki kişiye yardımcı olacaktır. Düşüncelere veya gerçeklere değil tamamen karşınızdaki kişinin duygularına odaklanın.

3. Küçük Sürprizler Yapın

Evet biraz klişe bir söz ancak bu işe yaramayacağı anlamına gelmez. Beyaz yakalı bir bireyin yeterince onaylandığı ve taktir edildiği anlar genellikle oldukça limitlidir. Ufak hediyeler ve notlarla bir arkadaşınızın kendisini çok iyi hissetmesine vesile olabilirsiniz.

4. İşlerinde Yardımcı Olun

Tüm işlerini üstlenmenize gerek yok ancak tükenmiş hissettiği için ertelediği ya da unuttuğu bir takım gündelik işleri onun için yapmanız üzerinizdeki stresi atmasında oldukça yardımcı olacaktır. 

Tükenmişlik Sendromundan Nasıl Kurtulurum?

1. Tatile Çıkın

Pahalı ve uzun bir tatile çıkmak zorunda değilsiniz. Evinizde kendinize ayırdığınız bir kaç gün de size oldukça faydalı olacaktır. Stres yaratan unsurlardan uzaklaşmak tükenmişlik sendromunun tedavisinde çok faydalı bir yöntemdir.

2. Yardım İstemekten Çekinmeyin

Size yakın insanlarla durumu paylaşın ve size yardımcı olmalarını isteyin. Bu ona zahmet vereceğiniz anlamına gelmez. Tam aksine pek çok zaman bu şekilde açılabilecek kadar onu yakın bulduğunuz için karşınızdaki kişi size yardımcı olmaktan çok keyif alacaktır.

3. İş Arkadaşlarınızla Kaynaşın

İş arkadaşlarınızla sosyal ilişkilerinizi geliştirmek işten uzak ve yalnız hissetmenizde size destek olacaktır. İş yeri kavramını sadece çalışmak zorunda olduğunuz ve sizi strese sokan bir yer olmaktan başka bir konuma taşınmış olursunuz.

4. Negatif İnsanlardan Uzaklaşın

Modunuzu sürekli düşüren ve yaptığınız her şeyde kusurlu bir şey bulan ya da küçümseyen insanlardan tamamen uzak durabilirsiniz. Böyle bir insanı hayatınızda tutmanın size hiçbir katkısı olmadığı gibi size çok zarar verecektir.

5. Bir Topluluğa Katılın

Hobilerinizle alakalı ya da STK gibi kendinizi ait hissedip size benzer insanları bulabileceğiniz bir topluluğun parçası olmak sizin yabancılaşma hissinden kurtulmanızda yardımcı olacaktır. Sizinle benzer düşünen yapısından olan insanlarla vakit geçirmek ve iletişim kurmak diğer insanlara kıyasla çok daha kolay olacaktır.

6. Yeni İnsanlarla Tanışın

Hep bir rutinin içerisinde kalmak ve hep aynı ortamda olmak insan yapısına uygun bir durum değildir. Özellikle de halihazırdaki çevrenizden memnun değilseniz ve negatif insanlarla sarmalanmış hissediyorsanız bu adımı kesinlikle atmalısınız.

Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın