fbpx
İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Bilinmeli

İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Bilmeliyim?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk derslerimde en sık sorulan sorulardan biridir bu… Gramer bilgisinin tek başına konuşturmayacağını öğrenmiş / anlamış yetişkinler, kelime bilgisinin önemini anladığında kaç kelime bilmeleri gerektiğini araştırıyor. Bu araştırmalar esnasında kafalar karışabiliyor, motivasyonlar düşüyor.

Tam da bu yüzden, okuduğum makaleler ve tecrübelerime dayanarak, bu konudaki önerilerimi maddeler şeklinde ileteceğim. Başlayalım:

? Kaç kelimeye ihtiyaç duyduğunuzu hedefleriniz ve karakteriniz belirler, internetteki listeler ya da sizi hiç tanımayan/hedeflerinizi hiç bilmeyen uzmanlar bu konuda yalnızca yüzeysel önerilerde bulunabilir.

? İnternetteki kelime listeleri size hitap etmeyebilir (Eğitimde herkes kendine özgü ve biriciktir.)

? Kelime ezberleme yöntemleri ilk aşamada işe yarıyor gibi görünse de, uzun vadede faydaları kanıtlanmamıştır. Cümle içinde kullanılmayan, pratiğe dökülmeyen kelimeler unutulmaya mahkumdur.

? Günde 50 kelime ezberlettiğini söyleyen yöntemler muhtemelen pasif kelime dağarcığı oluştururlar. Konuşurken önemli olan, aktif kelime dağarcığıdır.

? Kelimeleri tek başına bilmek bir şey ifade etmez çünkü biz cümlelerle konuşuruz.

? KONUŞMAK İÇİN KOŞUL KELİME SAYISI DEĞİL, KONUŞURKENKİ HİSTİR.

Son maddeyi biraz daha açacağım, çünkü çok önemsiyorum. Bilmediğiniz kelimeler olmasına rağmen söylenenlerin büyük bir çoğunluğunu anlayabilmeye başladığınızda ve cümledeki kelimelerin anlamlarını istikrarlı olarak aşağı yukarı tahmin edebildiğinizde, konuşmaya da başladınız demektir. Bu histir sizi konuşturacak olan, kelime sayısı değil.

Biliyorum, herkes mucizevi bir yöntem arıyor. Fakat söylemeliyim ki, uzun bir süre daha yeni kelimeler öğrenmeye devam edeceksiniz ve hata da yapacaksınız. Bu, öğrenmenin DOĞAL sürecidir. O yüzden listeleri bırakalım, “asla tüm kelimeleri bilemeyeceğim” endişesini de bırakalım, yola devam edelim. Endişesiz ve güvenle yürüyelim. Muhakkak konuşacaksınız çünkü yürüyorsunuz… Durmadan… Güvenle…

Yazan: Gamze Şenfer

Hayatta en çok sevdiğim, en çok eğlendiğim işi yapıyorum. İngilizce öğrenmenin dünyayı anlamak için önemli olduğunu düşünen, merakı hiç bitmeyen bir eğitimci / eğitim koçuyum. Yıllar içinde aldığım yurt içi ve yurt dışı eğitimlerimle, dil öğrenmeyi kolay ve neşeli hale getirecek teknikler geliştirdim. İngilizce iletişim kurabilme yolunda, yetişkinlerle bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak ve yol arkadaşlığı yapmaktan büyük keyif alıyorum. Neşeyle ve kolaylıkla İngilizce öğrenebilmek mümkün!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Bilmeliyim?

Giriş Yap

Beyaz Yakarış ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!