fbpx
İngilizce Öğrenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

İngilizce Öğrenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngilizce öğrenme sürecinde en çok merak edilen ve en sık sorulan sorulara bu yazımda cevap vereceğim. Keyifli okumalar!

  • Kendi kendime dil öğrenebilir miyim?

‍Evet öğrenebilirsiniz. Fakat her zaman dediğim gibi, kendi kendinize İngilizce öğrenirken daha disiplinli olmak zorundasınız. Kendi motivasyon ve gelişiminizden sorumlu olacağınız için, bu işe titizlikle yaklaşmalısınız.

  • İnternet üzerinden İngilizce öğrenebilir miyim?

İnternet üzerinden birçok işimizi hallettiğimize göre, doğru kaynak ve iyi bir yol haritasıyla İngilizce de öğrenebilirsiniz.

  • Başlangıç seviyesindeyim. İnternet üzerinden nasıl İngilizce öğrenebilirim?
  1. Öncelikle gramer ve kelime temeli oluşturmanız gerekecek. Bunun için Youtube üzerindeki ders anlatımlarına bakabilirsiniz.

Lütfen bu videoların klasik metotlardan uzak, modern anlatımlı olanlarını tercih edin.

  1. Bir dilin olmazsa olmazı, dinleme ve konuşmadır… “Önce öğren, sonra konuş” mantığı doğru değildir. Dil öğrenmeye karar verdiğiniz ilk andan itibaren, sürece aktif olarak dahil olabilmeniz ve süreçten keyif almanız için, seviyenize uygun hikaye kitaplarının cdlerini dinleyebilir, Beginner ya da A1 Listening podcastler dinleyebilir, çizgi film izleyebilirsiniz. Sonra da bunları bir iki cümleyle anlatmaya çalışabilirsiniz.

Unutmayın; konuşmak için her zaman bir partnere ihtiyacınız yok. Kendi kendinize de konuşabilirsiniz. Ki bu yöntem, benim de en çok önerdiğim yöntemlerdendir.

  1. Yüksek sesle okumalar yaparak, telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.
  • Orta seviyedeyim. Konuşmamı dışarı çıkmadan, evimden nasıl geliştiririm?

Birçok ülkeden öğretmenle internet üzerinden sizin seçtiğiniz ya da seviyenize uygun konularda konuşabilme imkanı sunan aplikasyonları deneyebilirsiniz. Karşınızdaki bir öğretmen olduğu için gerekli yerlerde sizi uyarır ve düzeltir.

Kendi kendine konuşma çalışmaları, bu seviyede de çok mühimdir.

  • İngilizcem iyi ama doğal ve akıcı konuşamıyorum. Ne yapmalıyım?

Akıcı konuşabilmek, ancak dil kasımızı geliştirmekle mümkün. Pratik yapılmamış, ağızdan çıkmamış kelimeler yüzünden akıcı konuşma yeteneği körelebilir ya da hiç oluşmayabilir. Sistemli bir şekilde konuşma egzersizleri olmazsa olmazdır.

Doğal konuşmak ise, bence zaman zaman önemi atlanan konulardan… Konuşurken cümlelerin günlük yaşamda kullanılan deyimler ya da deyimsel fiillerle süslenmiş olması, dil hakimiyeti konusunda bize mesajlar verir. Dil öğrenme sürecinin başlarındayken bile ufak ufak bu kelimeleri konuşmaya eklemek gerekir. İlerleyen zamanlarda ‘deyimler’ ya da ‘deyimsel fiiller (phrasal verb)’ ile tanışmak, konuşurken kullanma açısından kafa karıştırıcı olabilir.

Yazan: Gamze Şenfer

Hayatta en çok sevdiğim, en çok eğlendiğim işi yapıyorum. İngilizce öğrenmenin dünyayı anlamak için önemli olduğunu düşünen, merakı hiç bitmeyen bir eğitimci / eğitim koçuyum. Yıllar içinde aldığım yurt içi ve yurt dışı eğitimlerimle, dil öğrenmeyi kolay ve neşeli hale getirecek teknikler geliştirdim. İngilizce iletişim kurabilme yolunda, yetişkinlerle bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak ve yol arkadaşlığı yapmaktan büyük keyif alıyorum. Neşeyle ve kolaylıkla İngilizce öğrenebilmek mümkün!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngilizce Öğrenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Giriş Yap

Beyaz Yakarış ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!