fbpx
hayır demenin yolları
Image Credit: Freepik

İş Hayatında Hayır Diyebilmenin Gücünü Keşfet

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendilerinden emin insanların hayır deme konusunda daha kararlı tavırlar gösterdikleri söylenir. Bu nedenle hayır demeyi başarabilen kişiler arkadaş ortamlarındaki ilkeli duruşları ile diğerlerinden ayrılır ve ilkeli oldukları için de sevilirler. Ancak hayır diyen kişilere karşı toplumsal algı tam aksi yöndedir.  Algı ile pratikteki uygulama arasındaki farkın nedeni de önyargılar. Bu önyargılara sahip kişiler de hayatlarında hiçbir zaman hayır deme başarısı gösteremeyen kişilerdir.

İş hayatında da evet demeyi geleneksel hale getiren kişiler bazı şeyleri elde etmeyi veya elden kaçırmamayı düşünür. Birincisi, iş arkadaşları tarafından kabul görme, sevilme ve gruptan dışlanmamadır. Hayır, demenin bedelinin kötü olacağına dair algılar nedeniyle sürekli evet demenin külfetine katlanmak hayatı zehir zemberek bir yokuşa sürükler. Bu nedenle iş hayatındaki rutini bozmak için hayır diyebilme sanatını öğrenmek gerekir. Bu hem iş hayatı hem de sosyal hayatta kendinize daha fazla güveninizi sağlayacak bir değerdir.

Bir İşinizin Olduğunun Farkına Varın ve Vardırın.

Kendi öz değerlerinin farkında olmayan kişiler kendilerini ifade etme güçlüğü çekebilir. Bu nedenle bu kişilerin çoğu zaman başkalarına ayırabilecek zamanları olduğu düşünülür ve yardım tekliflerine sürekli evet cevabı verdiklerinden dolayı da yardımsever olduklarına dair kanaat güçlenir. Bu şekilde gerçekleşen hikâyenin güncellemesi şarttır. Artık bir işinizin olduğunun herkes tarafından fark edilmesini sağlayacak bir “yapılacaklar listesi” hazırlamanız gerekir. Tabi bu planın arkadaşlarla da paylaşılması ve onların dikkatini çekecek bir şekilde masanızın görünür bir yerine asılması da gerekir. Böylece başkaları tarafından gelecek teklifleri reddedebilecek görünür ve ikna edici birden fazla nedeniniz olacak.

Ertelemekle İşe Başlamayı Deneyin.

İnsanların en zor hayır dedikleri insanlar çok yakın arkadaşlarıdır. Onlara karşı minnet duygusunun var olması nedeniyle her yardım tekliflerine olumlu cevap verilir. Bazı insanlar, yardım almaktan hoşlanır ve bunu alışkanlık haline getirmekten asla çekinmez. Başkalarına iş ve sorumluluk yüklemekten çekinmeyen kişilerin çok yakın arkadaş olsa bile bir dur ihtarına ihtiyacı vardır. Çünkü bu tür insanlar yaptıklarının kabul gördüğünü ve bu nedenle de devam ettirmede bir sakıncanın olmadığı inancına sahiptirler.

Çok yakın arkadaşınızın yardım teklifine ilk etapta hayır diyebilmek zor olabilir. Bunun yerine yardımı ertelemeyi denemek çok daha pratik bir hayır deme yoludur.

Söz Verme Alışkanlığını Kesin.

Birilerinin minnetine sahip olmak var olmak değildir. Kendinizi yok sayarak, var olabilmeyi başaran insanlar hiçbir zaman dünyaya gelmedi. Kendi iş yük ve planınızı yok sayarak, arkadaşlara verilen yardım sözlerinin tutulmama gibi riskleri de vardır. Bu ise, iş arkadaşları arasındaki güveni zedeleyici bir durum ortaya çıkarır. Bunun yerine size uygun olmayan teklifi hayır diyerek reddedebilmek çok daha samimi ve güven tesis edici bir davranıştır.

Yardım Talebine Olumlu Cevap Beklentisini Düşürün.

İş arkadaşlarının yardım taleplerinin neden sana yöneldiğini hiç düşündün mü? Her yardıma karşı olumlu sinyal yaymış olmanın faturasını iş hayatı boyunca ödemek gerçekten zor bir iştir. Bu nedenle ne kadar yetenekli olursan ol beklentileri düşürmen gerekir. Böylece, kendi işine daha iyi odaklanabilir ve aşır iş yükünden dolayı stres yaşamak zorunda kalmazsın. Her defasında becerilerini göstermek isteyen ve bu nedenle de her yardım talebine olumlu cevap veren kişiler aşırı stres altında ezilir.

Projeleri Tek Başınıza Üstlenmeyin.

Üstünüzden gelen proje emirlerine hayır diyebilmek çoğu zaman imkansızdır. Ancak doğru iletişimle beraber projeden kaynaklı iş yükünü hafifletmek mümkündür. Bunun için üstünüzden projeyle ilgilenilmesini sağlayacak bir ekip kurmak istediğinizi iletmeniz doğru bir yöntemdir. Böylece hem liderlik becerilerinizi geliştirebilir hem de proje yükümlülükleri grupla paylaşılarak, iş yükünüz azabilir.

Hayır Dediğiniz İçin Üzülmeyin Sevinin.

İş hayatını oldukça acımasız hale getiren kuralmış gibi görünebilir. Ancak kendine ait bir iş yükünü, başkalarına yüklemeyi marifet sanan kişilerin iş hayatındaki sayısı az değildir. Bunları düşündükçe, hayır demenizin üzülmenizi gerekli kılacak durum oluşturmadığını anlamanız kolaylaşır. Bazı kişiler sizin bir işle meşgul olup olmadığınıza bakmadan tek taraflı bir diyalogla yardım talep edebilir. Emrivaki yardım talepleri karşısında diyalog ve iletişim kalmadığından dolayı kesip atmak en doğru ve lüzumlu davranıştır.

Hayır Demenin Faydası Nedir Peki?

Kendinizi geliştirebilecek bir zamanınız olur. Ayrıca, hayır diyememenin yarattığı kullanılmışlık hissini ve kötü psikolojisini hayatınızdan ebediyen atarsınız. Kendinize güveniniz gelir ve ilkelerinize sahip çıkmanın verdiği güç ve enerjinin yaşam motivasyonunu arttırdığına şahitlik edebilirsiniz. Tüm bunları yaşadıkça, hayır deme konusundaki tereddütler de ortadan kalkar. İş arkadaşlarınızı daha iyi tanır ve kimlerle iletişimi daha samimi hale getirip getirmemeniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Sadece kendi işinizle ilgileneceğiniz için uzmanlaşma da hızlanır.

Sürekli evet demenin yarattığı iş yükü nedeniyle yaşanılan stresten kaynaklı rahatsızlıklar ortaya çıkmaz. Daha sağlıklı bir hayat mümkün hale gelir ve mutlu olunabilir. Tükenmiş sendromu gibi enerjinizi tüketen ve hayat kalitesini düşüren psikolojik rahatsızlık riskleri ortadan kalkar. Çok daha hafif ve zinde bir hayat yaşanabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Hayatında Hayır Diyebilmenin Gücünü Keşfet

Giriş Yap

Beyaz Yakarış ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!